3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yapılan Etkinliklerle Kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü İcra Edilen etkinlikle kutlandı.
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Atatürk Anıtına Çelenk Sunma töreni ile başladı. Çelenk Töreninin ardından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender YANIK başkanlığında Engelli Dernekleri temsilcileri ile Valimiz Sayın Seddar YAVUZ’a nezaket ziyareti yapıldı.
 
Valilik Makamında gerçekleştirilen ziyarette, Ordu Engelliler Derneği Başkanı İmdat Aktaş, Türkiye Sakatlar Derneği Ordu Şube Başkanı Selma Gülseren de hazır bulundu.
 
Vali Seddar Yavuz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutladı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’de, toplumun dezavantajlı gruplarına yönelik sosyal politikaların geliştirildiğinin altını çizen Vali Yavuz, Türkiye’nin bu alanda dünyanın gelişmiş ülkeleri ile rekabet edebilecek bir noktaya ulaştığını, hatta bazı alanlarda onlardan önde olduğunu söyledi. 
 
“Bizim medeniyetimiz her zaman mağdur, mazlum ve sorunu olanların yanında olmayı, onların ellerinden tutmayı ve yüzlerindeki tebessümün sebebi olmayı hedeflemiş bir medeniyettir” diyen Vali Seddar Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bize yakışan doğrusu budur. Bu anlamda ilimizde de özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın politikalarına uygun olarak, Valiliğimiz ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın mensupları, ayrıca Kaymakamlarımız, Sosyal Yardımlaşma Ve Danışma Vakıflarımız her zaman dezavantajlı grupların, engellilerimizin yanındadır. Bugüne kadar şahsım ve kaymakamlarımız tarafından yaklaşık 5 bin aile evlerinde ziyaret edilmiştir. İhtiyaç ve sorunlarının yerinde gidermeye gayret edilmiştir.”
 
Konuşmasının devamında Vali Yavuz, toplumun tüm kesimlerine çağrıda bulunarak, engellilere özel ilgi göstermelerini ve sorunlarına duyarlı olmalarını istedi.
Başta kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler olmak üzere tüm özel iş yerlerinin pozitif ayrımcılık yapmaları gerektiğini vurgulayan Vali Yavuz, “Bu günlerin anılmasının, kutlanmasının önemli ve beklediğimiz sonucu, farkındalık oluşturmaktır. Eğer bu tür faaliyetten bir farkındalığa sebebiyet vermiyorsa, gösterişten öteye geçemez. Dolayısıyla bu şehrin Valisi olarak, başta kamu kurum ve kuruluşlarımız olmak üzere, tüm vatandaşlarımızdan engellilerimize karşı daha hassas, daha duyarlı, empati duygusu içerisinde hareket etmelerini ve bir gün hepimizin bir engelli adayı olabileceğimizi de unutmamalarını özellikle rica ediyoruz. Bu vesileyle bütün engellilerimizin yanında olduğumuzu, daha önemlisi maddi imkânlarla değil, gönlümüzle yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sizlerin hayat kalitesini yükseltmek için canı gönülden uğraştığımızı da bilmenizi isterim” diye konuştu. 
 
Ordu Engelliler Derneği Başkanı İmdat Aktaş, Vali Seddar Yavuz’a teşekkür ederek “Bir sıkıntımızda, bir derdimizde acaba demeden burada bir kapımız olduğunu biliyoruz. Bu anlamda diğer illere de toplantılara gittiğimizde gururla sizlerden bahsediyoruz. Biz sizden razıyız. Rabbim de hem bu dünyada, hem diğer dünyada razı olsun. İnşallah uzun yıllar sizinle bu ilde çalışırız. Derneklerimizi, camiamızı ev ev, kapı kapı geziyorsunuz. Tüm camiamız ve şahsımız adına tekrar teşekkür ediyorum” dedi.
 
Türkiye Sakatlar Derneği Ordu Şube Başkanı Selma Gülseren de bir konuşma yaparak, “Biz gerçekten engelliler olarak, dezavantajlı kesimler olarak yakınlığa ihtiyacımız var. Sayın Valim gibi büyük insanlar olunca, bizi daha çok sevindiriyor. Önemsenmek çok güzel tabi. Siz bizleri bir gün değil, her gün ağırlıyorsunuz. Sosyal sorumluluk projelerine çok önem verdiğinizi biliyoruz. Allah sizden de, eşinizden de razı olsun” şeklinde konuştu.
 
Ziyarette hazır bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ender Yanık ta 3 Aralık Dünya Engeliler Günü münasebetiyle gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında Vali Seddar Yavuz’a bilgi verdi.
 
 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzce hazırlanan etkinliğe Valimiz Sayın Seddar Yavuz ve Eşi Selda Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ, İl protokol üyeleri ve davetlilerin katılımıyla kutlandı.
 
Programa katılan engellileri masalarında ziyaret eden ve onlara karanfil vererek günlerini kutlayan Vali Seddar Yavuz ve Eşi Selda Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ, Altınordu Belediye Başkanı Celal TEZCAN ve protokol üyeleri engellilerle bir süre sohbet etti.
 
Programda bir konuşma gerçekleştiren Vali Seddar Yavuz, engelli aileleriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bugüne kadar 5 bin aileye ulaşılarak ziyaret gerçekleştirildiğini hatırlattı.
 
Vali Yavuz; “Biz Gönül Almayı Hedeflemiş Bir Devlet Geleneği Anlayışıyla Yolumuza Devam Ediyoruz”
 
Engelli ailelerinin her zaman yanlarında olduklarını belirten Vali Yavuz, “Biz gönüllü olmayı, gönüller arasında köprü kurmayı ve gönül almayı hedeflemiş bir devlet geleneği anlayışıyla yolumuza devam ediyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu özellikle milletle kaynaşma, milletin derdini dinleme, onunla hemhal olma anlayışını da bütün kamu sektörü olarak içselleştirmiş durumdayız. Bu duygu ve düşüncelerle her zaman sizin yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
 
“Devletimiz Ordu’da Dezavantajlı Kesimlere 350 Milyon TL Destekte Bulunmuştur”
 
Devlet olarak engellerin kaldırılması konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Yavuz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 36 bin 150 aileye, yaklaşık 125 milyon TL sosyal yardım yapıldığını söyledi.
 
Ordu’da 10 bin 430 engelliye ‘Engelli Aylığı’ bağlandığını hatırlatan Vali Yavuz, konuşmasında şu bilgilere yer verdi: “751 kardeşimize de engelli yakını maaşı ödüyoruz. Şu anda evde bakım hizmeti alan kişi sayımız,  6 bin 650’dir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu kardeşlerimize bugün itibariyle ödenen miktar 90 milyon TL’dir. Yılsonu itibariyle özellikle toplumun dezavantajlı bireylerine yönelik olarak yapmış olduğumuz harcama miktarı 350 milyon TL civarında olmasını bekliyoruz. Ordu’nun vergi geliri bir yıl içerisinde 1 milyar TL iken, dezavantajlı kesimlere devletimizin ödemiş olduğu miktar ise 350 milyon TL civarında olacaktır. Bunları, kamuoyunu doğru bilgilendirmek, neler yapıyoruz bunları elbette sizler biliyorsunuz ama özellikle kamuoyunun da bunları bilmesinde fayda var diye düşünüyorum.” 
 
“Son 16 Yılda Sosyal Politikalar Alanında Adeta Bir Devrim Gerçekleştirilmiştir”
 
“20 yıl önce Türkiye’deki engellilerimizin ve diğer dezavantajlı gurupların ne halde olduğunu hepimiz biliyoruz” diyen Vali Yavuz sözlerini şöyle tamamladı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, özellikle sosyal politikalar alanında adeta bir devrimi gerçekleştirmiştir. Eşine, annesine, babasına, çocuğuna bakanlar dâhil olmak üzere Allah’a hamdolsun ki yeterli sayılabilecek miktarda ödemeyi yapmaktadır. Sizin en büyük sorunlarınızdan bir tanesi özellikle imar ve yapılaşma konusudur. Çünkü, sadece Türkiye’de değil, dünyada engellilere yönelik imar düzenlemesi gerçekleştirilemedi. Aslında hayatı zorlaştıran en önemli husus budur. Sadece bu belediyelerin kabahati olarak da düşünülemez. Binalar tasarlanırken, yollar tasarlanırken, aynı zamanda bu mimarlık ve mühendislik hadisesidir. Dolayısıyla engelliler günün aslında kıymeti ve önemi farkındalığın biraz daha ortaya çıkması bakımından değerli ve kıymetlidir. Bununla ilgili son dönemde yasal düzenlemelerde gerçekleştirildi. Bu yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi ve sizlerin hayatını kolaylaştırması gerekiyor.”
 
"Vali Konağı, Milletin Konağı Haline Geldi"
 
Konuşmasının devamında “Vali Konağı, Milletin Konağı” projesinden de bahseden Vali Seddar Yavuz, bugün itibariyle 1000’in üzerinde bayanın eşi Selda Yavuz tarafından misafir edildiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Vali konakları önceden ekâbirlerin ziyaret ettiği konaklardı. Allah’a hamdolsun ki tam tersine çevirdik. İlk önce şehit aileleri, gazi eşleri ve aileleri, arkasından yaşlılarımız, engellilerimiz ve bu memleketimizin en muhtaçları ekonomik yoksunluk içinde bulunan insanlarını misafir ettik. Bu programa şimdi mahalle muhtarlarının eşleri ile devam ediyoruz. Daha sonra bunu açarak inşallah o konutun sizlerin konutu olduğunu göstereceğiz. Hanım kardeşlerimize pozitif ayrımcılık yaparak, bu projeyi kıymetli eşim Selda Hanım yürütecek. Biz mümkün olduğu kadar eşimle bu işi yürütmeye, gönül almaya dikkat ediyoruz.” 
 
Programda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş da bir konuşma yaparak, gerek erişebilirdik, gerekse farkındalık, gerekse kültür-sanat ve sosyal faaliyetler çerçevesinde engellilerin hayatını kolaylaştıracak projelerle yollarına devam ettiklerini söyledi.
 
Tekintaş, “Yaklaşık 250 bin nüfuslu bir ilin Ordu Büyükşehir olarak baktığınızda 19 ilçesiyle, her noktasına ulaşabilirlik, çok kolay ve hızla yapılabilecek bir proje değil. Ama biz bu çerçeve içerisinde önce kamu alanlarımız, otoparklarımız, kaldırımlarımız, ulaşım noktalarımız, pazar yerlerimiz, sosyal projelerimiz, kültür merkezlerimiz ve aklınıza gelebilecek özel kullanım alanlarının tamamında bunu gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 2002’den başlayan bu değişim inanıyoruz ki her alanda, gerek kanun, gerek uygulama, gerekse de sosyal projeler çerçevesinde mümkün olduğunca daha üst seviyeye taşımaya gayret ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
Programda Ordu Engelliler Derneği Başkanı İmdat Aktaş’ta bir konuşma yaparak, engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.
 
“Engellilerin yaşam standartlarını yükseltmek adına verdiğimiz mücadeleler esasında çok sıkıntılar ve zorluklar yaşadık” diyen Aktaş sözlerini şöyle tamamladı: “Bu gün vesilesiyle engelliler ile ilgili sorunlar daha yoğun bir şekilde gündeme getirilmekte çözüm yolları bulmak ve farkındalık oluşturulmaktadır. Bizler engelli Sivil toplum kuruluşları olarak sorunlarımızın sadece 3 Aralık’ta değil, sürekli gündemde tutarak çözüm yolları aramaktayız. Engellilerin yaşam standartlarını yükseltmek adına verdiğimiz mücadeleler esasında çok sıkıntılar ve zorluklar yaşadık. Zorluklar karşısında yılmayarak ilgili kurumlara ve kamuoyuna sorunlarımızı anlatarak çözüm yolları aradık. Ülkemizin %12.29’unu oluşturan engelli insanlarımızın insan onuruna yakışır bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri adına eğitim seviyelerinin yükseltilmesi, 2000 TL’lik sakat maaşının sembolik olmaktan ziyade ihtiyaç karşılanması, evde bakım maaşının bağlanması, istihdam olanaklarının arttırılması, kısaca engelli bireylerimizin eğitim erişim ve sosyal hayata etnik katılımlarını sağlamak amacıyla yaptığımız çalışmaların sürekli ve aralıksız bir şekilde devam etmektedir. Engelli insanlarımızın istihdam olanaklarının arttırılması amacıyla düzenlediğimiz mesleki eğitim kursları sayesinde birçok engelli kardeşimiz özel şirketlerde istihdam edilmiştir. 2012 yılından itibaren uygulanmaya başlanan engelli KPSS sınavında bugün binlerce insanımız istihdam edilmektedir. Engelliler ile ilgili politikaları sadece engellilerin insani hakları ve sosyal güvencelerini sağlamakla sınırlı olmayıp, aynı zamanda engelliğe nedenlerinin çözümünü de kapsamaktadır. Engelli doğumlarının önlenmesi ve engelliğe neden olan durumların ortadan kaldırılması aşamasında ilgili kurumlarla çalışmalarımız devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 2005 yılında çıkan 5378 sayılı engelliler yasası evde bakım yasası özel bakım yasası erişilebilir izleme ve denetleme kanunu engelli memur seçme sınavı gibi kanun ve kanunnameler sağlanan imkân ve destekler sayesinde engelli insanlarımız insan onuruna yakışır bir yaşam standartına kavuşmuşlardır. İçişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hibe programları kapsamında sivil toplum kuruluşları adına düzenlenen eğitim ve sistem projeleri adına düzenlenen engelli insanlarımızın sosyal hayata katılımlarına ciddi katkı sağlanmıştır. Mücadele sürecini kısaca özetlemek gerekirse 90’lı yıllarda Ordu’da minik engelli kardeşlerimiz bir adet tekerlekli sandalyeye, görme engelli kardeşlerimiz bir tane yürüme bastonuna muhtaç iken, bugün engelli insanlarımız gerek bakım paralarının sağlanması, gerekse de eğitim seviyelerinin yükseltilmesi ve istisna olarak dağıtılması sebebiyle akülü araçları, akülü bastonları, hatta birçok arkadaşımızda özel hususi taksileriyle artık sosyal yaşama adapte hale gelmişlerdir. Yapılan bu ve benzeri güzel çalışmalara rağmen hala çözüm bekleyen sorunlarımız devam etmektedir. Özellikle işlerimizle ilgili sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasını temenni ediyoruz. Eğitim kurumlarımız başta olmak üzere kamu binalarımızın özel binaların topluma açık park ve bahçelerin ulaşım araçları kaldırım  yollarının  engelli insanların kullanımına uygun hale getirilmesini  talep ediyoruz.” 
 
Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz programda, özel bakım merkezleri ve engelli dernekleri üyelerince yapılmış olan el sanatları sergisi ve çalışmalarının sergilendiği standı da gezdi.
 
Özel Bakım Merkezi üyeleri tarafından çeşitli halk oyunları gösterilerinin sunulduğu programda, şiir ve müzik dinletilerine de yer verildi.
 


Sonraki Sayfa: Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender YANIK Sosyal Uyum Programı Kapsamında Ordu Çocuk Hakları Komitesi Etkinliğini Ziyaret Etti

Önceki Sayfa : Fatsa Sosyal Hizmet Merkezi 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü Yapılan Etkiliklerle Kutladı