A.Ç.S.H.B Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında tanıtım toplantısı ve eğitici eğitimi düzenlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında Radisson Blu Otelde tanıtım toplantısı ve eğitici eğitimi düzenlendi. 
Programın açılış konuşmaları Vali Yardımcısı Adem ÖZTÜRK, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir ABDUŞOĞLU ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ercan OKUR tarafından yapıldı.
Program,  Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN’ in proje sunumu ile devam etti.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ercan OKUR yapmış olduğu konuşmada “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İl Müdürlüğü  olarak Aile Kurumu bizim için en öncelikli kurumların başında gelmektedir. Verdiğimiz tüm hizmetlerin odağında aile kurumu vardır. Bu nedenle aile hem medeniyet değerlerimiz hem de hizmet alanımız nedeniyle bizim için son derece önemli. Gerek ferdi anlamda, gerekse toplumsal anlamda yaşanan pek çok sorunun temelinde, örneğin İhmal ve istismara uğrayan, suça sürüklenen çocuk sorununda, çocukların, yaşlıların, engellilerin, kadınların korunmaya muhtaç  hale gelmesinde, alilerin parçalanmasında ve bunun gibi toplumsal gücümüzü aşındıran pek sorunun temelinde aile yapısındaki aşınmaların, aile ortamı kaynaklı problemlerin  olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle ailenin daha kurulma aşamasından başlanarak her zaman desteklenmesi, güçlendirilmesi gerektiği gerçeğinden hareketle, genelde eğitime, özelde  Evlilik  Öncesi Eğitime büyük önem vermekteyiz.
Bakanlığımız tarafından eğitim modülleri oluşturulan gerek Aile Eğitim Programı, gerekse Evlilik Öncesi Eğitim Programını tüm vatandaşlarımıza ulaştırmanın gayreti içindeyiz..  
“Evlilik Öncesi Eğitim Programı” ile evlilik çağına gelmiş ve bir aile kurma niyetinde olan çiftlerin evlilik hayatına  hazırlanmaları, evlilik sonrası sorunlarla karşılaşmamaları veya karşılaşacakları sorunların üstesinden daha kolay gelebilmelerini amaçlanmaktayız.
Evlilik Öncesi Eğitim Programı, evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri amacıyla etkili iletişim kurma yollarını ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini öğrendikleri bir program olup, çiftlere evliliğe “iyi bir başlangıç yapabilme” fırsatı vermektedir.
Evlilik uyumunda; eşlerin evlilik öncesi hazırlığının ve evlilik problemleri henüz ortaya çıkmadan eğitim almalarının önemi bilimsel çalışmalarla da ortaya konmuştur. Bu gerçekten hareketle, evlilik öncesi eğitim konusunda toplumda evlilik yapamaya aday tüm gençlerle birlikte  evliliğinde sorunlar yaşayan ve bu sorunları aşmak isteyen kişilere gerekli eğitimin verilmesini,  toplumun dikkatinin de bu konuya çekilmesini önemsemekteyiz.
Gerek Aile Eğitim Programı, gerekse evlilik öncesi eğitim programı kapsamında evlenecek gençlerimize ya da evlenmiş ama belirtilen konularda eğitim talebi olan vatandaşlarımıza Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak eğitim vermekteyiz. Yeter ki bize ulaşılsın ve bizden talep edilsin. Ama maalesef evlilik için binbir zahmete, fedakarlığa katlanan ve bu uğurda büyük emekler sarf eden çiftlerimizin kendi geleceklerine yatırım olan bu eğitimi almak için zaman ayırmakta isteksiz olduklarını müşahede etmekteyiz.
Eğitim talebinin oluşturulabilmesi için konunun önemi konusunda bir bilinç, bir farkıdalık oluşturulması başta olmak üzere her alanda başta belediyelerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızın desteğine ihtiyaç duymaktayız. Gerek resmi nikah işlemeleri için belediyelerimize ve Müftülüğümüze başvuran, gerekse sonrasında dini nikah için  din görevlilerimize başvuran çiftlerin bu eğitim programı hakkında bilgilendirilerek İl Müdürlüğümüze yönlendirilmeleri bizim için son derece önem taşımaktadır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Engin TEKİNTAŞ’ın Altınordu Belediye Başkanlığı zamanında konuya verdiği önem nedeniyle nikah için başvuru yapan çiftlerin eğitim için bilgilendirilmesi ve kurumumuza yönlendirilmesi sayesinde, Altınordu ilçemizde bu konuda biraz yol alındı ve bir altyapı oluştu. Sayın Başkanımıza bu vesile çok teşekkür ediyorum.
Bundan sonraki süreçte tüm ilçelerimizi kapsayacak şekilde ve daha sistemli olarak bu eğitimlerin verilmesi için İl Müdürlüğü olarak gereken çalışmayı yapacağız. Yarın burada üniversitemiz, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin de olduğu 30 kişilik bir gruba EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİCİ EĞİTİMİ verilecek olup yeni 30 eğitici personel ile bu konuda yeni bir sinerji oluşturacaktır.Bu günkü bu toplantının ve yarın ki eğitimin hayırlı uğurlu olmasını diler katılımınız için herkese teşekkür ederim” dedi.
Programa Vali Yardımcısı Adem ÖZTÜRK, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir Abduşoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ercan OKUR, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, il emniyet müdürlüğü, il müftülüğü ve il sağlık müdürlüğü yetkilileri, sosyal hizmet merkezleri müdürleri ile çok sayıda kamu kurum kuruluşlarının üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıda, projenin genel amacı, hedefleri ve projeden beklenen sonuçlar konuşuldu. İlde gerçekleştirilecek evlilik öncesi eğitimlerde yapılacak işbirliği ve planlamalar kararlaştırıldı. 
Programın ikinci gününde Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanlığı AEP Formatörleri ve uzmanları tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan meslek elemanlarına yönelik Evlilik Öncesi Eğitici Eğitimi düzenlendi. 


Sonraki Sayfa: 11 Ekim Kız Çocukları Günü Fatsa'da Kutlandı

Önceki Sayfa : Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne Ender YANIK Atandı