Bakanlığımız ve UNICEF’in teknik işbirliğiyle ile bu yıl XIX.’su düzenlenen “Ulusal Çocuk Forumu” Ankara’da gerçekleştirildi

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Kapsamında düzenlenen forumun açılışını Genel Müdürümüz Dr. Selahattin Güven yaptı. Bu yılki teması çocuk işçiliği olarak belirlene foruma 81 ilden gelen çocuk ve temsilciler ve yetişkin temsilcileri  katıldı. 
Üç gün süren forumda bu yıl komite üyesi çocuklar tarafından belirlenen “Çocuk İşçiliği”  teması üzerinden konular görüşüldü. Yapılan çalışma sonunda belirlenen tespit ve öneriler, Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk ve 81 ilden katılan çocuklarımız tarafından 20 Kasım günü TBMM Başkanlığı himayesinde Milletvekilleri ve yetkililerle paylaşıldı.
TBMM’de 20 Kasım’da düzenlenecek olan Çocuk Oturumuna,  Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk, 245 çocuk ve 82 çocuk temsilcisi ile Bakanlık ve UNICEF’ten  üst düzey temsilciler katıldı.
 Ankara'da Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF Türkiye Temsilciliği tarafından düzenlenen 19.Ulusal Çocuk Formuna Ordu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Hakları Komitesi üyeleri Gamze TOPAL, Emirhan KESKİN, Yasir Ammar MAHDI ve yetişkin temsilci Süreyya BULUT katılım sağladı.
 
Ulusal Çocuk Forumları

Ulusal Çocuk Forumları, çocukları ilgilendiren her konuda çocuk katılımını etkin kılabilmek ve BM Çocuk Haklarına Daire Sözleşme’de yer alan “çocukların katılım hakkını” hayata geçirebilmek amacıyla düzenleniyor. 2000 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmekte olan Çocuk Hakları Komiteleri ve Forumlar ülke çapında çocuk katılımını sağlayan bir örgütlenme oluşturuyor. Ulusal Çocuk Hakları Forumları, 81 İl Çocuk Hakları Komitelerinden gelen 1 kız ve 1 erkek çocuk temsilcisinin katılımı ile her yıl gerçekleştiriliyor. Forumlardan elde edilen çıktılar TBMM Başkanlığı himayesinde milletvekilleri ile paylaşılıyor.
 


Sonraki Sayfa: İl Müdürü Ender YANIK'a Hayırlı Olsun Ziyaretleri Devam Ediyor

Önceki Sayfa : Sosyal Uyum Programı Kapsamında Ordu Çocuk Hakları Komitesi Etkinlik Düzenledi